قدرت همزمان کردن کار خوشایند و ناخوشانید

در کتاب قدرت عادت، نویسنده کتاب چارلز داهیک اشاره می کند که اگر از کاری بدیتان می آید می توان آن را با یک کار خیلی خوشایند همزمان یا ترکیب کرد تا اثر ناخوشایند آن کم شود. و بعد به تدریج تبدیل به عادت شود.

یکی از کارهایی که از آن بدم می آید و وقتی می خواهم انجامش بدهم احساس می کنم کوهی را می خواهم جابجا کنم اتو کردن لباس است. تازه لباسهای خودم تنها نیست. لباس های همسرم هم هست که آنها را هم من اتو می کنم.

با خودم فکر کردم که چطور از ترفند و راه حل بالا استفاده کنم و اتو کردن را با یک کار خوشایند ترکیب کنم.

شد این:

همزمانی اتو کردن با شنیدن پادکست یا فایل صوتی دلخواه.

یکی از علاقمندیهای من شنیدن فایلهای صوتی است. چه فایلهایی که از گوشه و کنار دانلود می کنم و چه پادکست هایی که از اپلیکیشنهای پادکست گوش می دهم.

دیشب یک تجربه از ترکیب کردن این دو با هم داشتم. نتیجه عالی بود. همیشه اینطور بود که فقط یک پیراهن را برای روز بعد اتو می کردم. ولی دیشب 4 پیراهن را همزمان برای یک هفته اتو کردم. نتیجه برای خودم هم جالب بود. اثر چهار برابری که اثر شگفت انگیزی است. چون ما وقتی بتوانیم عملکردمان را فقط چند درصد بهتر کنیم می توانیم بگوییم اثر بخشی معناداری دارد. حالا که 4 برابر یا 400 درصد شده ، هم نتیجه و هم اثر گذاری قابل توجه است. قابل توجه از این نظر که شاید بهتر است برای کارهای خوشایند دیگر هم چنین ترکیبی ساخت و اثر گذاری را بالا برد.

تکالیف مدرسه هم برای بیشتر بچه ها یک فعالیت ناخوشایند است که می شود با کمک خودشان چنین ترکیب هایی بوجود آورد. در واقع بهتر است هر دو کار همزمان در حال اتفاق افتادن باشد.نه اینکه کار ناخوشایند کامل انجام شود و بعد یک پاداش دریافت شود.

من الان وقتی به اتو کردن فکر می کنم احساس خوب هم با آن تداعی می شود. و بار بعد که بخواهم بروم سراغش، شاید آنقدر تعلل نورزم و آن را به تاخیر نیندازم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *