ریسک مطلوب و ریسک نامطلوب

صبح توی ماشین بودم و به سمت اداره حرکت می کردم. کتاب صوتی هنر خوب زندگی کردن نوشته رولف دوبلی رو گوش می کردم که عادل فدوسی پور ترجمه کرده و خودش هم صوت آن رو اجرا کرده است.

کتاب 52 قسمت دارد. عنوان یکی از قسمت ها ریسک های نامطلوب است..

نویسنده می گوید که دو نوع ریسک داریم در زندگی:

ریسک مطلوب و ریسک نامطلوب

آدم عاقل کسی است که از ریسک های نامطلوب جلوگیری می کند و به سمت آها نمی رود. از وران بافت و همکارش چارلی مانگر نقل می کند که می گویند: کاری اصلی ما انجام کارهای بزرگ خوب نیست. ما تلاش می کنیم کارهای بزرگ اشتباه و احمقانه انجام ندهیم. یعنی همان ریسک های نامطلوب. چون این ریسک هاست که ما را نابود می کند. در حالیکه ریسک های مطلوب و حساب شده می تواند شما را آرام آرام به سمت جلو حرکت دهد.

حالا که با خودم فکر می کنم می بینیم من هم تقریبا دارم همینطور زندگی می کنم. ریسک های احمقانه انجام نمی دهم و با ریسک های کوچک حساب شده به سمت جلو حرکت می کنم. به همین دلیل در حال حاضر گرفتاری خاصی در زندگیم ندارم. با آسودگی خاطر بر روی موضوعاتی که دوست دارم کار می کنم و برایشان وقت می گذارم.

یک نکته دیگر هم که در این بخش از کتاب گفته می شود و یا نویسنده در واقع پیشنهاد می دهد این است که در طول روز تلاش کنید که اشتباهات بزرگ جبران ناپذیر انجام ندهید. اشتباهاتی که کل زندگی شما را نابود کند و یا به ورطه بدی بکشاند. اگر در طول روز هیچ کاری نکنید خیلی خیلی بهتر از این است که اشتباهات دردسر درست کن انجام دهید.

اما چه اشتباهاتی هست که می شود آنها را در چارچوب ریسک های نامطلوب و یا اشتاباهات احمقانه قرار داد. من این چند مورد به ذهنم می رسد:

1-سرمایه گذاری بخش اعظم پول خود در بورس

2-رابطه نامشروع با جنس مخالف

3-هر ماه خیلی بیشتر از دخل خرج کردن

4-رانندگی با سرعت بالا در جاهای خطرناک

5-معامله های سنگین بدون اطلاعات لازم و یا داشتن یک مشاور و یا وکیل

6-امتحان کردن مواد مخدر

7-دزدی کردن

8-ایجاد درکیری فیزیکی با دیگران

9-خرید خانه در یک محله بدون بررسی قبلی

10- درست کردن دشمن برای خود

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *