هنر شاگردی کردن

دیروز فایل صوتی هنر شاگردی کردن محمدرضا شعبانعلی را گوش کردم. قبلا یکی دو باری گوش کرده بودم. ولی فکر کردم که بهتر است یکبار دیگر گوش کنم. فکرم

درست بود.

نکات تازه و جالب جدیدی فهمیدم و یاد گرفتم که انگار دفعات قبل متوجه آنها نشده بودم. نکاتی که به من می گویند در راه درست و مسیر درستی قدم بر می دارم. از اینکه خودم را از دنیای پر هیاهوی یادگیری و رشد سریع کنار کشیدم و به یادگیری عمیق و کار عمیق روی آوردم خوشحال هستم. چون به نظر این راه درستیه.

نویسنده کتاب هنر خوب زندگی کردن می گوید: وارد مسابقه تسلیحاتی نشوید، چون در نهایت شما بازنده اید. سالها دویده اید و عملا به جایی نریدسده اید چون فقط در جای خود درجا زده اید. چون دیگران به همین اندازه دویده اند. پس بجای دویدن و بالا بردن مرتب سرعت ، بهتر است یک گوشه ای را پیدا کنیم که دیگران در آن دستی ندارند و در عین حال می شود با کار بر روی آن ارزش یا ارزشهایی تولید کرد که باعث بالا رفتن کیفیت زندگی دیگران هم بشود.

در هنر شاگردی کردن ، محمدرضا شعبانعلی می گوید به جای پر کردن ذهنمان از اطلاعات و دانش، بهتر است با عیمق شدن و شاگردی کردن طی سالها به بینش و نگرش برسیم. بینش و نگرش است که به کار ما می آید و از طریق ان حتی می توانیم به دیگران کمک هم کنیم. و گرنه با کسب اطلاعات بیشتر توهم یادگیری و اثر گذاری داریم تا اثر گذاری واقعی.

چند وقتی است که تصمیمی گرفتم در زمینه تولید پادکست در زمینه روانشاسی کودک و به ویژه اثر ارتباط و رابطه عمیق و دلبستگی سالم بر رشد همه جانبه کودک صحبت کنم. خیلی ویژه و اختصاصی در این زمینه. تاکید بر رابطه و چگونگی بازسازی رابطه. این از طریق شاگردی کردن و پای حرفهای دیگران نشستن امکان پذیر است. تا در نهایت بتوانم آنچه یاد گرفته ام را در ساختار مناسب به دیگران ارائه کنم.

 

سایت شخصی محمدرضا شعبانعلی

سایت متمم

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *